Domů

Hamaky pro jednoho

Hamaky pro dva

Info

Představujeme mexickou bavlněnou hamaku (hamak/hamaca/hamaka)

Houpací sítě vznikly cca před 700 - 800 lety právě na mexickém Yucatánu, který od nepaměti obývají Mayové. Tyto hamaky pletené z mnoha vláken jsou nejstarší, originální verzí houpacích sítí. Později je z Yucatánu námořníci rozšířili po celém světě a následně vznikly další různé typy hamak.

Umění pletení mayské hamaky se tu po staletí předává z generace na generaci.  I dnes se přitom vyrábějí stejně, jako v předkolumbovské éře. 

Jde výhradně o ruční pletení, a to dřevěným člunkem, na jednoduchém horizontálním pletacím stavu (viz foto níže). Každá houpací síť je jedinečný rukodělný originál z měkkých bavlněných vláken. Vlákna svou sytou barevností nezapřou svůj karibský původ.

Jedna houpací síť se plete mnoho hodin (některé i 20 - 30 h). V tomto světle jsou ceny poměrně příznivé. 

Obyvatelé Yucatánu v hamakách dodnes běžně spí - v domácnostech tam nahrazují běžné postele (což svědčí o kvalitě a výdrži těchto sítí). Jejich výhodou v horkém podnebí je totiž vzdušnost a tedy odvětrávaná ložní plocha. Hodí se jim ale i k relaxaci, zábavě, siestě nebo pro rychlé a snadné uspání dětí. A když jsme u dětí: ty hamaky milují! :) (Samostatné používání dětmi je vhodné pro děti starší 6 let). 

Máme dokonce zpětnou vazbu od neziskových organizací, které se starají o autistické děti a děti s ADHD, že houpání tyto děti velmi uklidňuje. 

Bavlněné hamaky obecně navozují pocit pohody a pohodlí a jsou úžasnou formou relaxace. Uvolňují svalové napětí, zkvalitňují spánek a rozvíjejí motorické schopnosti (hlavně dětí). Použité vlákno je velmi měkké, elastické a příjemné na dotek.

Jde také o atraktivní a funkční bytový doplněk, který lze díky širší nabídce barev sítí dobře designově sladit s okolím. A je to i nadšeně přijímaný dárek  - udělte někomu z blízkých radost!

mexické hamaky

Centrem výroby hamak je hlavní město Yucatánu: milionová Mérida. V ČR zastupujeme tamní rodinnou distribuční firmu s více než 80-letou historií. Yucatánské hamaky jsou pevné a pružné, přitom vzdušné, lehké a skladné.

Koupě hamaky má i určitý sociálně-solidární rozměr: pomáhá udržovat potřebnou zaměstnanost původních indiánských/Mayských obyvatel v této části Mexika. Hamaky se pletou v běžných rodinách Mayů po celé západní oblasti poloostrova. Distribuční společnosti od nich pak hamaky vykupují za cenu, která se řídí momentální poptávkou a sezónou. Pro některé rodiny jde o velmi vítanou možnost přivýdělku, jiné rodiny se na pletení hamak přímo specializují a výroba sítí, exportovaných pak do celého světa, představuje hlavní zdroj jejich příjmu.

Velikosti sítí

MODEL "HAMAKA PRO JEDNOHO": hodí se spíš pro kratší letní cestování, pro méně frekventované přespání pod širákem, nebo hlavně pro zábavu a houpání dětí. Složená je o něco menší a cca o 300 g lehčí a užší, než typ "pro dva". Snadněji se proto vejde do batohu a lépe se Vám nosí na cestách. Maximální nosnost je 120 kg, hmotnost jen cca 0,8 kg.

MODEL "HAMAKA PRO DVA":  Tuto verzi doporučujeme pro základní a obvyklé použití (byt, zahrada, terasa, časté spaní pod širákem apod.). Díky vyšší nosnosti a větší šíři je tento model plnohodnotnou a pohodlnou verzí mexické houpací sítě. Spát v nich ve dvou lidech nezbytně lze, ale pohodlnější a praktičtější pro celonoční spánek je, když má každý svou hamaku, kde má klid a dostatek vlastního prostoru. Maximální nosnost je 220 kg, hmotnost sítě je 1,2 kg.

MODEL "RODINNÁ HAMAKA": Je spletená z největšího počtu nosných vláken. Má zvýšenou šíři (min. o 20% širší než hamaka pro dva) a nosnost (minimálně 260 kg). Chcete-li si užívat houpací síť třeba i s dětmi, je rodinná hamaka ideální volbou.

Váháte-li nad tím, zda typ pro jednoho či pro dva, doporučujeme model "PRO DVA" (cenový rozdíl mezi nimi není příliš velký, oceníte ale větší pohodlí a šíři sítě).

MODEL "HOUPACÍ KŘESLO": Hodí se všude tam, kde je pro klasickou dlouhou síť málo místa, kde nelze vrtat do zdí apod. Hamakové závěsné křeslo se upevňuje jediným úchytem do hmoždiny do stropu. Nezabírá v místností příliš místa a přitom může hamaku docela dobře nahradit: silná vlákna jsou také elastická a dají se výrazně roztáhnout. Menší postavy tak mohou křeslo použít podobně, jako hamaku. Nosnost závěsného hamako-křesla je 120 kg. Ideální je např. do dětského pokoje.  I tato křesla se samozřejmě pletou ručně, jen je použito silnější, odolnější bavlněné vlákno.

V čem jsou mexické bavlněné hamaky jedinečné?

  1. Kvalita a pohodlí

Přinášíme prastarou tradici a nejvyšší kvalitu. Sítě jsou ručně pleteny tak, že vlákna vytvářejí velmi hustá oka. Právě hustota ok rozhoduje o kvalitě a pohodlí houpací sítě. A naše hamaky jsou opravdu velmi hustě pletené (což zjistíte při podrobném pohledu na strukturu). Když vám v noci z kapsy vypadne koruna, ráno ji v síti najdete :). Síť přitom zůstává vzdušná a odvětrávaná.

Tělo hamaky je z čisté bavlny (jen úvazová lanka jsou ze směsi nylonu kvůli vyšší nosnosti). Bavlna činí tyto sítě velmi měkkými a pohodlnými. Netlačí Vás žádné uzly, švy či nerovnosti a síť se okamžitě a pružně přizpůsobí tvaru těla - dá se (narozdíl od celolátkových hamak) elasticky natáhnout do velké šířky.

TIP: V hamace se spí nejpohodlněji tak, že si do ní lehnete částečně napříč, tj. našikmo, v úhlu cca 45 stupňů. Tak síť vytvoří větší ložnou plochu a přizpůsobí se plně Vašemu tvaru těla - viz fota níže.

mexické hamaky
  1. Nízká hmotnost, vysoká nosnost

Důležitou vlastností je jejich nízká hmotnost – snadno se přepravují a nosí. Díky hustému vzoru a nylonovým úvazcům mají vysokou a bezpečnou nosnost.

Hamaky pro jednoho váží 0,8 kg, max. nosnost je 120 kg. Doporučujeme ji hlavně pro individuální použití a snadný přenos (ideální např. pro cestování, krátký pobyt v přírodě, použití pro děti apod.).

Hamaky pro dva váží 1,2 kg, max. nosnost je 220 kg. Dvojité hamaky jsou cca o polovinu širší než individuální, při stejné délce. Doporučujeme je na většinu použití, tj. na zahradu či terasu, do bytu, na časté použití. Můžete je užívat současně ve dvou, s dětmi apod.

Rodinné hamaky váží 1,5 kg. Mají zvýšenou šíři (cca o 20% větší než hamaka pro dva) a garantovaná nosnost je tu minimálně 260 kg.

Houpací křeslo:  váží 2,2 kg, nosnost 120 kg. Zabírají prostor cca 1m x 1m. Délka horní závěsné tyče je cca 1 m.

  1. Skladnost, praktičnost

Složená síť má tvar kompaktního balíčku (cca 30 x 25 cm, viz fota produktů na homepage). Vejde se Vám do batohu. Právě snadná přenosnost je výhodou mexických síťových hamak (celo-látkové hamaky jsou mnohem objemnější a hmotnější).

Délka (obou druhů) hamak od oka k oku cca 4 metry - díky tomu se do ní pohodlně vejde jakýkoli spací pytel, který Vás ochrání před chladem, i s polštářem.

Hodí se do bytu, do domu, na zahradu, na terasu nebo do přírody při cestování.

  1. Výhodná cena

Můžete asi najít jiné hamaky, které jsou levnější. Obvykle se jedná o industriálně vyráběné sítě, někdy i z podřadnějších umělých materiálů, neelastické, se švy apod. Určitě nebudou tak pohodlné, jako pravé rukodělné hamaky z Yucatánu. Mexické hamaky pletly šikovné lidské ruce po řadu hodin, a to naprosto stejným postupem, jako v dobách Mayské říše. Tyto sítě mají zkrátka lidskou, indiánskou duši :).

Jsme přesvědčeni, že kvalitu a komfort této hamaky oceníte i po dlouhé době používání.

mexické hamaky

Upevnění

Vlákna se na obou koncích sítě splétají do pevných úchytových ok.

Hamaku můžete upevnit: 

1. LANEM:

Hodí se především v místnosti s volnými trámy, na balkóně, v přírodě, na zahradě apod. Lano o nízkém průměru a bezpečné nosnosti koupíte v našem eshopu pod záložkou PŘÍSLUŠENSTVÍ. Prosím, berte vždy v potaz nosnost prvku, na který hamaku umisťujete/věšíte. Počítejte také s určitým průvěsem hamaky po zatížení (průvěs bývá od 25 do 50 cm, dle hmotnosti zatížení).

Ideální vzdálenost kotvících bodů pro uvázání hamaky je 3,6 - 6  m.

Pod záložkou JAK VÁZAT pak najdete instruktážní video, které Vám pomůže hamaku rychle a pohodlně uvázat lanem, včetně doporučení optimálního uzlu, který lze pak jednoduše uvolnit.

2. DO ZDI:

Zde lze použít např. ocelový hák s hmoždinou, nebo ocelovou kotvu s okem. Obě varianty doporučujeme určitě zajistit hmoždinou + tzv. chemickou kotvou. I zde prosím u výšky předem počítejte s průvěsem sítě po zatížení.

Nejčastější úvazové doplňky najdete v naší sekci PŘÍSLUŠENSTVÍ. Případně doporučujeme obrátit se na jakýkoli hobby-market (Hornbach, Baumax, UniHobby apod.), kde Vám personál s výběrem závěsu pro hamaku může poradit.

Údržba a praní

Mexická bavlněná hamaka není určena pro trvalé venkovní umístění ve středoevropském klimatu. Je to královna mezi hamakami, a královny se hýčkají :). Občasné zmoknutí na dešti jí neuškodí (vlhkou ji pak rozprostřete a nechte dobře vyschnout, teprve potom ji opět sbalte). Doporučujeme ji ale před deštěm raději sbalit a uložit do obalu. Nenechávejte ji dlouhodobě vystavenou účinku deště, slunce a větru (o mrazu a sněhu nemluvě). Užitečnou pomůckou jsou 2 kovové karabiny uvázané na úvaz lana: ty umožňují super-rychlé odepnutí sítě z ok v případě deště.

Bavlněnému vláknu nejvíce vyhovuje suché a temné místo úschovy, a to nejlépe v obalu.

Bavlněné hamaky se dají prát. Síť uchopte za oba konce (úchytová oka) a ty z obou stran položte na střed. Vzniklý balíček znovu přeložte směrem od konců ke středu, aby z ní vznikl ještě kompaktnější balíček, a aby se jednotlivá vlákna sítě nezacuchala. Takto složenou hamaku opatrně vložte do plátěného či bavlněného sáčku (nebo např. do povlaku polštáře). Při praní se vždy vyplatí citlivý přístup. Perte pomalu a ručně, v obalu, ideálně v nějakém šetrnějším pracím prostředku.

UPOZORNĚNÍ K POUŽITÍ:

Při rozbalování zásilky se sítí nezajíždějte nožem nebo nůžkami příliš hluboko pod lepicí pásku krabice.

Nepoužívejte hamaku v oblečení, které má na sobě knoflíky nebo jiné vystupující součásti. Ty se mohou v okách sítě zatrhnout a hamaku poškodit.

Úvazové provázky vedoucí z oka sítě je dobře udržovat nezamotané - hlavně při skládání a opětovném rozbalení sítě se vyplatí jistá opatrnost.

Přejeme Vám hodně pohody v mexických houpacích sítích! :)

Michal Bernard, www.mexickehamaky.cz

______________________________________________________________________________________________________________________

POSKYTUJEME TAKÉ NÁHRADNÍ PLNĚNÍ FIRMÁM (např. hamaky jako dárky pro zaměstnance, klienty, atraktivní odměny do soutěží apod.)

Jako OZP OSVČ jsme dle § 81 Zákona o zaměstnanosti také poskytovatelé tzv. "náhradního plnění" povinného podílu. Kontaktujte nás prosím pro event. další informace. 

mexické hamaky